CPM دستگاه

دستگاه CPM، وسیله ای است که برای انعطاف دهی ملایم و گسترش دامنه حرکت مفصل مورد استفاده قرار می گیرد. از دستگاه CPM می توان بعد از جراحی استفاده کرد تا مفصل به آرامی خم شود. دستگاه CPM در فیزیوتراپی گاهی اوقات پس از جراحی تعویض مفصل زانو مورد استفاده قرار می گیرد، اما می توان از آن پس از جراحی آرنج، مفصل ران یا شانه نیز استفاده کرد.البته كه CPM هر مفصل ، دستگاه خاص آن مفصل را نياز دارد.

استفاده از دستگاه CPM در فیزیوتراپی، امکان حرکت مداوم را برای مفاصلی فراهم می کند که فرد آزادانه قادر به حرکت دادن آنها نیست. افراد ممکن است هنگام تلاش برای حرکت دادن مفصل خود پس از جراحی احساس درد کنند. این می تواند از حرکت مفصل جلوگیری کند، که می تواند منجر به سفتی، از دست دادن حرکت و توسعه بافت اسکار شود.با قرار دادن زانو در این دستگاه بلافاصله پس از جراحی، بافت اسکار ایجاد نمی شود و مشکل سفتی نگران کننده نخواهد بود.

♦♦ كاربرد دستگاه CPM در فيزيوتراپي

  • بعد از جراحی مانند تعویض کامل زانو یا ترمیم کاف روتاتور
  • پس از برداشتن بافت اسکار از مفصل به دلیل سفتی
  • برای شرایطی مانند آرتروز یا بعد از شکستگی در بازو یا ساق پا

♦♦ مزاياي دستگاه CPM

استفاده از دستگاه CPM می تواند جلوی کاهش حرکتی را بگیرد که برای بازگرداندن آن به فیزیوتراپی گسترده نیاز است.اين دستگاه از ايجاد چسبندگي هاي احتمالي در مفصل جلوگيري مي كند.

دستگاه CPM می تواند به شما در بهبودی از جراحی یا آسیب به روش های زیر کمک کند:

دامنه حرکت دست یا پای شما افزایش می یابد. دستگاه CPM مفصل شما را خم می کند. فیزیوتراپیست دستگاه CPM را برای افزایش میزان خم شدن مفصل شما در طول زمان برنامه ریزی می کند. افزایش دامنه حرکت می تواند از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند. همچنین می تواند از درد و سفتی مفصل نیز جلوگیری کند.

ماهیچه های شما سریع تر و قوی تر می شونددستگاه CPM به آرامی ماهیچه های دست و پای شما را تمرین می دهد تا از ضعیف شدن آنها جلوگیری شود. تاندون ها و رباط های شما، بافتی که ماهیچه ها و استخوان های شما را به هم متصل می کند، نیز با استفاده از دستگاه CPM قوی تر می شوند.

درد کمتری خواهید داشت. دستگاه CPM پا یا دست شما را به حرکت در آورده و تورم را کاهش می دهد. وقتی که تورم شما کاهش یابد، احتمالا درد کمتری خواهید داشت.

جریان خون در دست یا پا افزایش پیدا می کند. افزایش جریان خون در بافت های شما به بهبود سریع تر آن ها کمک می کند.